LM2596S-3.3/NOPB Switching Voltage Regulators Integrated Circuits IC Chips
Hong Kong Jia Li Xin Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : LM2596S-3.3/NOPB
Place of Origin : Original
MOQ : 10pcs
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability : 50000pcs/days
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Standard packaging
Describetion/Pack : Switching Voltage Regulators 150 KHZ 3A STEP-DOWN VLTG REG
Remarks : For materials that are not available on the website, please email us directly for a quote
Shipping by : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description : BOM list Quotation
Lead time : 1-3 Working Days
ROHS : yes
Warranty : 360days
Type : Intergrated Circuit
Type- : IC
Contact Now
PRODUCT DESCRIPTION
For more information on
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer: Texas Instruments
Product Category: Switching Voltage Regulators
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: TO-263-5
Topology: Buck
Output Voltage: 3.3 V
Output Current: 3 A
Number of Outputs: 1 Output
Input Voltage, Min: 4.5 V
Input Voltage, Max: 40 V
Switching Frequency: 150 kHz
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Series: LM2596
Packaging: Tube
Brand: Texas Instruments
Development Kit: LM2596S-ADJEVM
Input Voltage: 4.5 V to 40 V
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 5 mA
Product Type: Switching Voltage Regulators
Shutdown: Shutdown
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Supply Voltage - Min: 4.5 V