AD5260BRUZ20 ADI Original Electronic Digital Potentiometer ICs Integrated Chip
Hong Kong Jia Li Xin Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : AD5260BRUZ20
Place of Origin : Original
MOQ : 10pcs
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability : 10000pcs/days
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Standard packaging
Describetion/Pack : Digital Potentiometer ICs 8-Bit SPI Dig POT
Shipping by : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description : IC
Lead time : 1-3 Working Days
ROHS : yes
Warranty : 360days
Type : Intergrated Circuit
Contact Now
PRODUCT DESCRIPTION
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Product Category: Digital Potentiometer ICs
Series: AD5260
Resistance: 20 kOhms
Temperature Coefficient: 35 PPM / C
Tolerance: 0.3
Number of POTs: Single
Taps per POT: 256
Wiper Memory: Volatile
Digital Interface: SPI
Operating Supply Voltage: 2.75 V
Operating Supply Current: 25 uA
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Mounting Style: PCB Mount
Termination Style: SMD/SMT
Package / Case: TSSOP-14
Taper: Linear
Packaging: Tube
Brand: Analog Devices
Height: 1 mm
Length: 5 mm
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Type: Single, Dual
Supply Voltage - Max: 16.5 V
Supply Voltage - Min: 4.5 V
Width: 4.4 mm